Skip to content

1032 Collings AveOaklyn, NJ 08107

Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 27, 2006

Property Information

Block171
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,500
25%
Improvement Value:$177,500
75%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+1.6%
2024$5,415+3.9%
2023$5,210+2.3%
2022$5,095+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 8431, Page 416

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 5285, Page 673

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3974, Page 307