Skip to content

700 Eldridge AveOaklyn, NJ 08107

Built 1922

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Apr 7, 2014

Property Information

Block175
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
41%
Improvement Value:$236,000
59%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+1.5%
2024$8,947+4.1%
2023$8,594+2.4%
2022$8,395+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft2,314DeedBook 9994, Page 1360

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 7257, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 1922