Skip to content

410 Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Oct 28, 1976

Property Information

Block183
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,100
40%
Improvement Value:$337,200
60%
Total Assessment$563,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612+1.5%
2024$14,397+4.1%
2023$13,829+2.4%
2022$13,508+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500

To:

Sq Ft2,186

Property Built

Built

Year Built: 1910