Skip to content

630 Colford AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block183
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1.5SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
40%
Improvement Value:$312,000
60%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+1.5%
2024$8,791+4.1%
2023$8,443+2.4%
2022$8,248+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 10264, Page 749Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 7422, Page 1443

Property Sale

Sale
$50,900

Property Built

Built

Year Built: 1925