Skip to content

712 Everett AveOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block188
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,000
39%
Improvement Value:$329,200
61%
Total Assessment$542,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,554+1.5%
2024$9,414+17.5%
2023$8,010+2.4%
2022$7,819+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 12199, Page 495

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,360DeedBook 12170, Page 1054Recorded8/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952