Skip to content

620 Everett AveOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block188
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SFST1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,000
38%
Improvement Value:$341,700
62%
Total Assessment$554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,930+1.5%
2024$9,784+4.1%
2023$9,398+2.4%
2022$9,180+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9435, Page 1368

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 8585, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 1952