Skip to content

242 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$240,500
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block18
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
43%
Improvement Value:$232,900
57%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,456+1.5%
2024$8,332+4.1%
2023$8,003+2.4%
2022$7,817+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,500

To:

Sq Ft1,287DeedBook 11370, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1925