Skip to content

266 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block18
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
44%
Improvement Value:$212,700
56%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+1.5%
2024$6,345+4.1%
2023$6,094+2.4%
2022$5,953+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500

To:

Sq Ft1,506DeedBook 10635, Page 1973

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5102, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1925