Skip to content

157 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block40
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,800
48%
Improvement Value:$182,000
52%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,765+1.5%
2024$6,666+4.1%
2023$6,402+2.4%
2022$6,254+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 7308, Page 826

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5171, Page 41

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4309, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1928