Skip to content

27 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block22
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,500
38%
Improvement Value:$291,100
62%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,082+1.5%
2024$9,933+4.1%
2023$9,541+2.4%
2022$9,320+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 12531, Page 1359

Property Sale

Sale
$43,900

Property Built

Built

Year Built: 1920