Skip to content

16 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block22
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,437
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,900
33%
Improvement Value:$348,300
67%
Total Assessment$521,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,776+1.5%
2024$10,618+5.7%
2023$10,048+2.4%
2022$9,815+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,437DeedBook 8438, Page 1541

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 7081, Page 47

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 5019, Page 713

Property Sale

Sale
$30,000

Property Built

Built

Year Built: 1900