Skip to content

101 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 3, 2020

Property Information

Block23
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,100
29%
Improvement Value:$450,400
71%
Total Assessment$638,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,798+1.5%
2024$13,595+8.9%
2023$12,489+2.4%
2022$12,200+93.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,181DeedBook 11481, Page 1342

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 11002, Page 369Recorded10/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1918