Skip to content

26 E Zane AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block12
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
32%
Improvement Value:$375,400
68%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+1.5%
2024$9,540+7.0%
2023$8,913+2.4%
2022$8,701+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,788DeedBook 12787, Page 769Recorded4/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1918