Skip to content

126 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block26
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,233
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,500
36%
Improvement Value:$353,900
64%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,967+1.5%
2024$11,791+4.1%
2023$11,325+2.9%
2022$11,009+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 7159, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1924