Skip to content

132 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 1978

Property Information

Block36
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,900
34%
Improvement Value:$343,600
66%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,974+1.5%
2024$11,799+4.1%
2023$11,332+2.4%
2022$11,070+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914