Skip to content

237 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block28
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,079
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
51%
Improvement Value:$195,400
55%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+1.5%
2024$7,296+3.4%
2023$7,056+2.4%
2022$6,892+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,079DeedBook 11677, Page 1739

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,079DeedBook 11314, Page 623Recorded1/30/2020

Property Sale

Sale
$26,000

Property Built

Built

Year Built: 1907