Skip to content

246 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 2023

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block28
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,400
25%
Improvement Value:$543,200
75%
Total Assessment$725,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,523+330.8%
2024$3,371-53.4%
2023$7,236+2.4%
2022$7,068+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 12520, Page 1087

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft950DeedBook 11873, Page 1589Recorded10/13/2021