Skip to content

314 Virginia AveCollingswood, NJ 08108

Built 1936

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block143
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,339
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,500
28%
Improvement Value:$507,800
72%
Total Assessment$706,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,670+1.5%
2024$13,469+79.2%
2023$7,515+2.4%
2022$7,341+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,339DeedBook 11974, Page 32

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,169DeedBook 11742, Page 251Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 7305, Page 191

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 5091, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1936