Skip to content

266 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1932

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jun 17, 2010

Property Information

Block28
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,800
49%
Improvement Value:$200,300
51%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,251+1.5%
2024$8,129+4.1%
2023$7,808+2.4%
2022$7,627+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft852DeedBook 9252, Page 1961

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4056, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1932