Skip to content

652 Spring AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block24
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,753
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,300
39%
Improvement Value:$269,300
61%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,766+1.5%
2024$7,652+4.1%
2023$7,349+2.4%
2022$7,179+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,753DeedBook 11178, Page 1001

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 7165, Page 90

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4990, Page 157

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5206, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1900