Skip to content

616 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block29
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
43%
Improvement Value:$225,500
57%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,762+1.5%
2024$7,648+4.1%
2023$7,346+2.4%
2022$7,176+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 10319, Page 321Recorded1/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1906