Skip to content

207 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1901

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jan 7, 1999

Property Information

Block34
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,900
29%
Improvement Value:$435,200
71%
Total Assessment$613,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,288+1.5%
2024$11,122+4.1%
2023$10,683+2.4%
2022$10,435+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 4994, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1901