Skip to content

431 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block29
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,600
44%
Improvement Value:$218,900
56%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+1.5%
2024$7,942+4.1%
2023$7,628+2.4%
2022$7,452+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,765DeedBook 12562, Page 1614

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 10420, Page 1340Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 10343, Page 361Recorded2/22/2016

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 7933, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1906