Skip to content

800 Linwood AveCollingswood, NJ 08108

Built 1900

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block83
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
50%
Improvement Value:$192,500
50%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+1.5%
2024$8,141+4.1%
2023$7,819+2.4%
2022$7,638+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 12251, Page 1990

Property Sale

Sale
$198,500
Sq Ft2,014DeedBook 11321, Page 278Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 4220, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1900