Skip to content

117 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block2
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
42%
Improvement Value:$226,300
58%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+1.5%
2024$7,365+4.1%
2023$7,074+2.4%
2022$6,910+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,574DeedBook 11101, Page 1623

Property Sale

Sale
$157,989
DeedBook 9156, Page 1045

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7147, Page 1248

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4120, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1921