Skip to content

131 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1907

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 16, 2009

Property Information

Block32
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,200
33%
Improvement Value:$373,700
67%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+1.5%
2024$11,684+4.1%
2023$11,222+2.4%
2022$10,962+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,442DeedBook 9069, Page 282

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5069, Page 657

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4298, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1907