Skip to content

115 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 2, 2012

Property Information

Block36
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,200
32%
Improvement Value:$376,300
68%
Total Assessment$556,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+1.5%
2024$12,842+4.1%
2023$12,335+2.4%
2022$12,049+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,368DeedBook 9751, Page 1056

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5059, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1918