Skip to content

411 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 15, 2012

Property Information

Block108
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
35%
Improvement Value:$405,800
65%
Total Assessment$624,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,422+1.5%
2024$14,210+4.1%
2023$13,649+2.4%
2022$13,333+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,330DeedBook 9776, Page 1397

Property Built

Built

Year Built: 1920