Skip to content

202 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block36
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,221
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
37%
Improvement Value:$324,300
63%
Total Assessment$512,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+1.5%
2024$9,823+4.1%
2023$9,434+2.4%
2022$9,216+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,221DeedBook 12796, Page 1090

Property Sale

Sale
$2,000

Property Built

Built

Year Built: 1918