Skip to content

105 E Stiles AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block41
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
34%
Improvement Value:$370,600
66%
Total Assessment$558,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,619+1.5%
2024$13,419+9.9%
2023$12,213+2.4%
2022$11,931+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 11905, Page 916

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4148, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1920