Skip to content

864 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block38
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,500
38%
Improvement Value:$300,100
62%
Total Assessment$484,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+1.5%
2024$9,937+4.1%
2023$9,545+2.4%
2022$9,324+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,923DeedBook 7102, Page 494

Property Sale

Sale
$55,000

Property Built

Built

Year Built: 1909