Skip to content

121 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1913

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 26, 2002

Property Information

Block39
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
39%
Improvement Value:$283,700
61%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,210+1.5%
2024$10,060+4.1%
2023$9,662+2.4%
2022$9,438+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5282, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1913