Skip to content

124 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 3, 1987

Property Information

Block39
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,900
34%
Improvement Value:$333,500
66%
Total Assessment$505,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,613+1.5%
2024$10,457+4.1%
2023$10,044+2.4%
2022$9,811+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,029DeedBook 4205, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1918