Skip to content

135 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Aug 28, 1987

Property Information

Block39
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,200
33%
Improvement Value:$393,000
67%
Total Assessment$586,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,374+1.5%
2024$12,192+4.1%
2023$11,710+2.4%
2022$11,439+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft2,356DeedBook 4238, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1926