Skip to content

137 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block39
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,500
38%
Improvement Value:$288,400
62%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+1.5%
2024$8,978+4.1%
2023$8,623+2.4%
2022$8,424+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 12683, Page 1363

Property Built

Built

Year Built: 1920