Skip to content

131 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block3
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
44%
Improvement Value:$217,200
56%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+6.5%
2024$8,382+4.1%
2023$8,051+2.4%
2022$7,864+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft1,740DeedBook 10977, Page 970

Property Sale

Sale
$28,750

Property Built

Built

Year Built: 1921