Skip to content

147 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$168,900
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block3
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,800
44%
Improvement Value:$203,900
56%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,746+1.5%
2024$6,646+4.1%
2023$6,384+2.4%
2022$6,236+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,900

To:

Sq Ft1,647DeedBook 10174, Page 1410

Property Built

Built

Year Built: 1921