Skip to content

162 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block40
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,100
32%
Improvement Value:$359,100
68%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,898+1.5%
2024$8,768+4.1%
2023$8,421+2.4%
2022$8,226+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,586DeedBook 9801, Page 1225

Property Sale

Sale
$30,000

Property Built

Built

Year Built: 1926