Skip to content

600 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block44
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
Description1SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,500
43%
Improvement Value:$235,200
57%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,120+1.5%
2024$8,986+4.1%
2023$8,631+2.4%
2022$8,431+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 9630, Page 779

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8257, Page 1146

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5183, Page 109

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4092, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1960