Skip to content

417 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$330,700
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block45
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,000
48%
Improvement Value:$183,000
52%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,265+12.9%
2024$6,435+4.3%
2023$6,171+2.5%
2022$6,022+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,700

To:

Sq Ft1,232DeedBook 12526, Page 167

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,244DeedBook 12373, Page 733Recorded6/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1918