Skip to content

419 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block45
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,000
47%
Improvement Value:$188,000
53%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+1.5%
2024$6,104+4.1%
2023$5,863+2.4%
2022$5,727+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 12613, Page 1369

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 9671, Page 1644

Property Built

Built

Year Built: 1918