Skip to content

604 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2012

Property Information

Block49
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,900
40%
Improvement Value:$308,400
60%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+1.5%
2024$11,229+4.1%
2023$10,785+2.4%
2022$10,536+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,750
DeedBook 7701, Page 317

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4180, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1934