Skip to content

613 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 1984

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2SF6G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,500
39%
Improvement Value:$319,400
61%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,889+1.5%
2024$11,714+4.1%
2023$11,252+2.4%
2022$10,991+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1888