Skip to content

987 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block51
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
31%
Improvement Value:$332,000
69%
Total Assessment$482,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,193+1.7%
2024$10,028+3.9%
2023$9,648+2.3%
2022$9,435+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 10985, Page 581

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 7222, Page 1512