Skip to content

20 E Homestead AveCollingswood, NJ 08108

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block51
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,600
31%
Improvement Value:$418,500
69%
Total Assessment$610,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,426+1.5%
2024$14,214+4.1%
2023$13,652+2.4%
2022$13,336+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 10285, Page 92Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5139, Page 578

Property Sale

Sale
$47,500

Property Built

Built

Year Built: 1902