Skip to content

18 E Linden AveCollingswood, NJ 08108

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2011

Property Information

Block52
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,300
27%
Improvement Value:$529,400
73%
Total Assessment$723,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,092+1.5%
2024$13,885+4.1%
2023$13,337+2.4%
2022$13,028+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908