Skip to content

902 Oriental AveCollingswood, NJ 08108

Built 1932

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 26, 2026

Property Information

Block55
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
49%
Improvement Value:$193,200
51%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+1.5%
2024$7,369+4.1%
2023$7,078+2.4%
2022$6,914+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 8120, Page 1993

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1932