Skip to content

224 E Homestead AveCollingswood, NJ 08108

Built 1932

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block57
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,300
41%
Improvement Value:$261,500
59%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+1.5%
2024$8,894+4.1%
2023$8,542+2.4%
2022$8,345+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 12463, Page 1627

Property Built

Built

Year Built: 1932