Skip to content

1107 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2002

Property Information

Block61
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,500
39%
Improvement Value:$235,700
61%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+1.5%
2024$6,622+4.3%
2023$6,350+2.5%
2022$6,198+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,500

Property Built

Built

Year Built: 1920