Skip to content

100 Wesley AveCollingswood, NJ 08108

Built 1927

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block68
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class35
Description2SSB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,300
58%
Improvement Value:$120,200
42%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+1.5%
2024$6,585+4.1%
2023$6,325+2.4%
2022$6,179+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 7461, Page 1732

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5200, Page 559

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 4125, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1927